Ameliyat Olan Hastalarımız Hakkında

Üretra Darlığı Ameliyatı Olan Hastalarımız Hakkında Güncel Bilgiler

Üretra Darlığı şikayetiyle bize ulaşan ve ameliyatlarını gerçekleştirip takibe aldığımız hastalarımızdan bazılarının ameliyat sonrası güncel sağlık durumları hakkında kısa bilgileri aşağıda okuyabilirsiniz.

Hasta 1 : M.A. 24 yaşında. 4 yıl önce travma sonrası arka üretrada darlık gelişmiş. 3 kez kapalı ameliyat olmuş. Her ameliyattan sonra sadece 1 ay kadar rahat idrarını yapmış. En son filmi yukarıdaki gibi. 1 cm’lik kısa bir darlığı var. Hastaya dar olan segmenti kesip Uç Uca birleştirme ameliyatı yaptık. Hasta eski sağlığına kavuştu.

Hasta 2 : S.E. 54 yaşında. Traktörün üzerine devrilmesi sonucu leğen kemiği kırıkları olmuş. Üretrası kopmuş ve 3 aydan beri göbekten idrar yapıyordu. Hastanın cinsel fonksiyonları zayıflamıştı. Bulunduğu şehirde ameliyat yapılamamış ve tarafımıza başvurmuştu. Hastaya apış arasından girerek sağlıklı idrar kanalı uçları bulunup karşılıklı dikildi. Hasta iki yıldan beri takibimizde. İşemesi normale döndü.

Hasta 3 : S.A. 37 yaşında. Yıllardan beri işeme zorluğu yaşıyor. Geçirilmiş enfeksiyona bağlı darlık var. Darlık birkaç segmentte. 17 kez kapalı ameliyat olmuş. Mesanesi işeme zorluğuna bağlı olarak kötüleşmiş. Bu hastaya “Ağız mukozası” ile yama tarzında onarım yapıldı. Tamamen iyileşti.

Hasta 4 : A.P. 22 yaşında. Travma sonrası arka üretrasında 1 cm’lik darlık var. Daha önce 3 kez kapalı ameliyat olmuş ve başarısız olmuş. Bu hastaya Uç-Uca birleştirme ameliyatı yapıldı. Tamamen düzeldi.

Hasta 5 : H. S. Bu hasta başka bir merkezde prostat kanseri nedeniyle ameliyat olmuş. Anastamoz darlığı ( Birleşme yeri ) gelişmiş. Sayısız defa kapalı genişletme ve kesme ameliyatları olmuş. İdrar kaçırması da var. Bir üniversite hastanesinde açık ameliyat olmuş ancak kemik aşılamayarak ameliyat yarıda bırakılmış. Hastaya 1 yıl önce Uç Uca dikme ameliyatı yaptık. Ameliyat başarılı olunca 3 ay sonra da idrar tutma subabı takıldı. Hasta halen idrarını rahat yapıyor ve alt ıslatması yok.

Hasta 6 : B.A. 63 yaşında Ön üretrasında yaklaşık 12 cm uzunlukta darlık vardı. Bu hastaya penisin kılsız cildinden 12 cm lik yama yapılarak kanalı genişletildi. Bu hasta 17 yıldan beri takibimizde. Hiçbir zaman tekrar daralması olmadı.

Hasta 7 : C.T. 28 yaşında. Evli hastaya başka bir merkezde 12 yıl önce iki adet stent konmuş. Stente bağlı enfeksiyon ve cilde açılma olmuş. Üretrasından sürekli akıntısı olan bir hasta idi. Hastanın önce geçici stenti çıkarıldı. Akıntısı tedavi edildi. Vücuduna yapışan kalıcı stent ise resimde görüldüğü gibi ancak demir kesme makası ile kesilerek tel tel çıkarılabildi. Dar olan üretraya ağız mukozası yaması yapıldı. Şimdi hastanın hem akıntısı durdu hem idrar kaçırması geçti. İşemesi normal. Sex hayatı normale döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + onyedi =

+90(530) 318 1436 +90(532) 254 4136 Yol Tarifi Al